Leírás
Durván tisztított!
A mézontófű virágzása kezdetéig kiválóan alkalmas takarmánynak vagy legelőnek. Terméshozama zöld szálastakarmányként mintegy 20-40 t/ha.
Toktermésű magja tavaszi vetésben július végén vagy augusztus elején érik. A virágzás időtartama jó talajokon 6-7 hét; száraz, gyengébb talajon 1-5 hét. Az átlagos hektáronkénti megtermés 300-800 kg. A hosszú virágzási ciklusnak megfelelően magja egy növényen és egy virágzaton belül is egyenetlenül érik, s az érett magvak könnyen peregnek. Ilyenkor is a kompromisszumot keressük. Akkor, amikor a növényen fejlődő virágok 2/3-ában lévő magvak érettek, kezdődhet a magtermés betakarítása. Ennek két útja ismert. Az egymenetes betakarításhoz a növényállományokat deszikkáljuk.
A permetezés után a kombájnolás 6-8 nap múlva kezdhető meg. A magvak víztartalma ekkora 10-13%-közé csökken, azok könnyen csépelhetők. A másik lehetséges eljárás a kétmenetes betakarítás. Ekkor, az előzőekben ismertetett fejlődési fázisban lévő növényállományt – lehetőleg magas tarlóra vágva – kaszálógéppel levágjuk, majd szintén 6-8 napos renden való száradást követően végezzük el a cséplést. Hogy melyik módot válasszuk a lehetőségektől függ. A kétmenetes eljárás költségtakarékosabbnak tűnik, azonban a rend esős időben történő átforgatása, majd „felkaparása” idő- és figyelemigényes feladat. A cséplést – főleg a kétmenetes betakarításnál délután, a lehető legmelegebb időben végezzük. A kombájnok ekkor végzik a legtisztább munkát, a cséplés is ekkor a legjobb.
A magtermés betakarítását követően a tárolás feltételeit is biztosítani kell. A nyers magtétel minőségi előírásait a termeltető szinte a vetőmagszabvány által meghatározott értékeket meghaladó módon határozza meg. Emiatt a nyers magtételt tisztítani szükséges, ami amennyiben a feltételek adottak a betakarítást követően azonnal megkezdődhet. Az érvényben lévő 7145/1999. MSZ. szerint a vetőmagnak minimálisan 96% tisztaságot és 85% csírázóképességet kell elérnie, a gyommagtartalom szaporulati fokozattól függően 0,3-1,0% között változhat. A magtétel maximális nedvességtartalma 12,0% lehet.
A növényi részek kaszálása zöldtakarmányként való hasznosítás esetén legkésőbb a virágzás kezdeti fázisában történjen meg. Zöldtrágyaként bármilyen fázisban szárzúzóval aprítható, szecskázható, a lényeg, hogy a talajmunkák végzését a feldarabolt szárrészek a lehetővé legkisebb mértékben akadályozzák.