Leírás
Vetőanyaga az aratáskor a kalászorsóról leválasztott kalászka.
A hektáronként vetendő pelyvás szemtömeg 120–160 kg között változik. Koraibb vetésidőben kevesebb csírázó magot érdemes vetni.
Nyirkos magágyban a csírázás gyorsan megindul. A csírázás minimális hőmérséklet-igénye 1–2 °C.
Talajigény: A szélsőséges talajok kivételével (futóhomok, belvíznek kitett talajok, szikesek) minden talajtípuson vethető. Hozama és a termés beltartalma az eltérő talajadottságoknak megfelelően széles határok között változhatnak. A talaj mésztartalmával szemben nem igényes.
Éghajlatigény: Télállósága kiváló, 30–40 cm vastag, többhónapos hótakarót is elvisel. Nem fagyérzékeny. Csírázásához a pelyvalevelek átnedvesítése miatt több talajnedvességre van szüksége, azonban elegendő nedvesség esetén a csírázás akár 1–2 °C-on is megindul. A megkésett vetést (decemberi januári) jól tolerálja, a levegőtlenséget és a vízborítást más búzafajokhoz képest jobban tűri. Szárazság- és aszálytűrése a magas prolintartalom következtében kiváló. Szalmája magas, a szélnek jól ellenáll, sűrű vetésben azonban megdől. A kalászorsó a szem teljes érésekor már törékeny, a betakarítás időpontjának megválasztása ezért ennél a fajnál fontos szempont.
Jó előveteményei a korán lekerülő kétszikűek, így a borsó, a szeptember közepéig lekerülő szója, valamint keresztesvirágúak, mint a repce stb.
A tönkölyt a szemet védő pelyvájával együtt aratják. A kalászok betakarítása zölden, kis területre korlátozódik, a munka sok kézimunkaerőt igényel. A betakarítás időpontjának helyes megválasztása fokozott, mivel a kalászorsó túlérésben töredezik. A megkésett betakarítás jelentős termésveszteséggel járhat.
A növények a talaj heterogén volta miatt nem egyszerre érnek. A nagyobb tápanyagtartalmú, laposabb fekvésű táblarészeken vagy a tábla szélein az érés elhúzódhat.